Вучиќ: Годинава понуда во врска со Косово која Србија нема да смее да ја прифати

Вучиќ оцени дека ова решение ќе биде полошо од она што тој го предложил, но дека тој нема да го прифати.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денес дека на Србија годинава за прашањето за Косово ќе и биде понудено нешто што тешко може да го одбие, но нема да смее да го прифати, јави дописникот на МИА од Белград.

Вучиќ за ТВ Прва кажа да предвидува дека се работи за некаков ултиматум „Ахтисари плус, плус„ план, дека ќе се обиде да се каже дека Србија добива гаранции за членство во ЕУ, но мора да го признае Косово, со што ќе добие и специјален статус за Србите.

Вучиќ оцени дека ова решение ќе биде полошо од она што тој го предложил, но дека тој нема да го прифати.

– Што и да биде, можам само да осетам каква ќе биде иницијативата на Специјалниот претставник на ЕУ, додаде тој, посочувајќи дека знае кој ќе биде на таа функцијата, но дека сè уште не може тоа да го изнесе јавно, и дека сигурно тоа ќе биде човек близок до Берлин.

Прочитајте и...  Честитка од претседателот Пендаровски по повод 24 Мај, Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј

Тој најави дека ќе го праша народот и потсети дека пред три години го изнел својот предлог, но дека никој не го прифатил.

Вучиќ коментирајќи го за ТВ Прва пристигнувањето од Русија на првиот дел од одбранбениот систем „Панцир”, оцени дека ова ќе ја зајакне Србија, но и дека ќе го засили и притисокот врз Србија.

На прашањето дали САД би можеле да воведат санкции за Србија поради руското вооружување, Вучиќ кажа дека јавно зборувал за „Панцир” и дека смета дека предупредувањата за можни санкции не се однесуваат за „Панцир”, туку на ракетениот систем С-400.

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат