Вучевиќ останува во Орландо, Лилард доби супермаксимален договор – Слободен печат
КошаркаСпорт

Вучевиќ останува во Орландо, Лилард доби супермаксимален договор

Црногорецот нема да ја напушти Флорида и ќе потпише нов четиригодишен договор.

Никола Вучевиќ само неколку часа по започнувањето на преодниот рок во НБА лигата, одлучи да остане во Орландо меџик и ќе потпише нов четиригодишен договор.

Иако двете најтрофејни екипи во НБА, Бостон селтикс и ЛА Лејкерс беа сериозно загреани за негов ангажман, Црногорецот одлучи да остане на Флорида и за новата четиригодишна верност кон Орландо ќе биде награден со 100 милиони долари.

Никола Вучевиќ од 2012 година е член на Орландо меџик, а минатата сезона успеа да го однесе својот тим во плејофот. Тој во најдобрата сезона во кариерата имаше просек од 20.8 поени и 12 скокови.

Првата ѕвезда на Портланд треилблејзерс, Демиен Лилард се наоѓа пред потпишување на нов договор со тимот во кој е цела кариера. Според правилата на НБА лигата, Лилард кој цела кариера е во Портланд (0д 2012 година) му следува супермаксимален договор од дури 196 милиони долари за четири сезони.

Четирикратниот ол стар кошаркар го предводеше Портланд до финалето на Западната конференција каде беа елиминирани од Голден Стејт вориорс, а во регулатниот дел од сезоната постигнуаше по 25.8 поени и 6.9 асистенции по натпревар.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close