Вториот по големина светски производител на пченица го забрани извозот

Пченица/ Фото: МИА

Индија го забрани извозот на пченица и таа одлука на државата стапи на сила во петокот доцна навечер, соопшти владата во Њу Делхи.

Испораките на пченица се дозволени само во случаи кога продажбата била одобрена порано, додаде владата, објави Ројтерс.

Откупувачите од целиот свет се обратија кон Индија за откуп на пченица, откако беше прекинат извозот на пченица од Украина по рускиот напад.

Видео на денот