Втора пратка медицинска помош од Германија за Кина

Бројот на смртни случаи како последица на коронавирусот во Кина изнесува 1.868 лица. 

Германија испраќа втора пратка медицинска помош во Кина за да и помогне во борбата против коронавирусот од кој се заразени повеќе од 73.000 лица.

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас денеска изјави дека германската Влада ќе испрати 8,7 тони средства во вредност од 150.000 евра, вклучувајќи заштитна опрема и дезинфекциски средства.

– Германија цврсто стои на страната на Кина во борбата против коронавирусот и има блиска соработка со кинеските власти. Исклучително ги почитуваме напорите што Кина ги прави, рече Мас.

Бројот на смртни случаи како последица на овој вирус во Кина изнесува 1.868 лица.

Прочитајте и...  Кумановскиот театар продолжува со онлајн-претставите, денеска ќе ја прикаже „Раскол"

Прочитај повеќе

Хачинсон: Работеа цели 20 години да станат членка на НАТО, и посакуваме добредојде на Северна Македонија

Слободен печат

Закотвен брод на атинското пристаниште Пиреас со 20 лица заразени со коронавирус

Слободен печат

Белгијка (90) одбила респиратор па починала: Чувајте го за некој помлад, јас имав добар живот

Слободен печат

Црна прогноза на Белата куќа: Од коронавирусот ќе настрадаат од 100 до 240 илјади лица во САД

Слободен печат

Нема шегување со коронавирусот на 1. април: Овие земји ги казнуваат шегобијците

Слободен печат

На првата виртуелна министерска средба, во историјата на НАТО, нашата држава ќе земе учество како полноправна членка

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Епидемијата ја зафати и американската морнарица

Слободен печат

Забрана за тешки товарни возила планинскиот премин Барбарос

Слободен печат

Снегот го покри Скопје: Главниот град денеска личеше како од бајките (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Најбрз тест за коронавирус: За само 15 минути од капка крв се открива присуството на антитела

Слободен печат

Хакери ја нападнаа веб-страницата за социјално осигурување во Италија

МИА Агенција

Снегот го отежна сообраќајот во Албанија, блокирани и без струја планинските села

МИА Агенција