Втор златен медал за Косово на Летните олимписки игри

Фото: EPA-EFE/JEON HEON-KYUN

Џудистката Дистрија Красниќи денеска освои златен медал за Косово на Летните олимписки кои што се одржуваат во Токио, Јапонија.

Красниќи во финалето во категоријата 49 килограми ја совлада Фуна Тонаки со резултат 1:0 во поени.

Тоа е инаку вториот медал за Косово на Олимписките игри во својата историја, првиот го освоија на Игрите во Рио де Жанеиро исто така во џудото кога својот животен сон го оствари Мајлинда Кељменди.

Красниќи инаку има европска титули, светски медал, а сега и олимписки.

Во првото коло помина без борба, во второто лесно ја совлада Бразилката Габриела Чибана, а со брз триумф над Чен-Хао Лин од Кинески Тајпеј дојде до полуфиналето.

Кина го освои првиот златен медал на Олимпијадата во Токио

Видео на денот