Втор златен медал за Косово на Игрите во Токио

EPA-EFE/RUNGROJ YONGRIT

Косовските спортисти кои настапуваат на Олимписките игри во Токио, остварија неверојатен успех, денеска дојдоа до вториот златен медал. И второто злато е освоено во џудо, овој пат на победничкиот пиедестал се искачи Нора Ѓакова.

Ѓакова во категоријата до 57 килограми до златото дојде откако нејзината противничка во финалето, Сара Леони Сисики од Франција беше дисквалификувана.

Видео на денот