-8 C
Скопје

Втор напад на Израел врз Сирија за седум дена: База во јужниот дел на Дамаск како мета на проектилите

Сириската војска соопшти дека во израелските воздушни напади е погодена област во јужното предградие на Дамаск, каде воени дезертери тврдат дека има силно иранско воено присуство.

Во соопштението на сириската војска се вели дека Израел извршил напад од Голанската висорамнина, пришто е направена само материјална штета. Тоа е втор таков напад за една седмица.

Според тврдења на воени дезертери, целта била воена база во близина на сирискиот дел на Голанската висорамнина, долж границата со Израел, која и претходно била на удар.

Израел во средата минатата недела започна со воздушни напади на, како што рече, широк спектар на сириски и ирански цели во Сирија.

Прочитајте и...  ФОТО: Водици одбележан со Златоустова литургија во храмот Пресвета Богородица во Центар

Поврзани вести

ВИДЕО | Последен говор на Трамп: Не го спомена Бајден, ама нагласи дека е прв претседател кој не почнал војна

Слободен печат

ВИДЕО | Бајден не можеше да ги скрие солзите пред своите сограѓани: Извинете за емоциите, сакам само покојниот син да беше тука

Слободен печат

Ердоган најави радикални реформи во економијата и судството

Слободен печат

Усвоен планот за распределба на административните службеници во земјава

Слободен печат

Помпео: Мултикултурализмот не е својствен за Америка

Слободен печат

Јанша: Вакцинација на 70 отсто од населението во Словенија до почетокот на летото

Слободен печат

Остави Коментар