Втор ден по ред без починат од Ковид-19 на Косово: Во последните 24 часа се пријавени 159 позитивни случаи

Втор ден по ред во Косово не е забележан ниту еден смртен случај од ковид-19, па вкупниот број на жртви на епидемијата на вирусот останува 657.

Според Националниот институт за јавно зравство на Косово (ИКШПК), од вчера извршените, рекордни досега, 1.245 тестирања со методот РТ-ПЦР (83.923 од појавата на епидемијата) ковид-19 е откриен кај 159 лица, со што вкупната бројка на заразени од почетокот на епидемијата се искачи на 17.422.

Во дневниот извештај на ИКШПК се наведува дека, вклучително вчерашните 58 излекувани, болеста досега ја совладале вкупно 14.894 лица.

Согласно официјалните статистики на косовските здравствени власти, во земјата моментно има 1.871 активен носител на вирусот.

Прочитајте и...  Регионалниот криминален клан му се заканува на Дритан Абазовиќ

Поврзани вести

Како дел од мировниот договор за Нагорно Карабах: Азербејџан го презеде Калбајар од Ерменија

Слободен печат

ВО ЖИВО: Прес-конференција на портпаролот на Владата, Душко Арсовски

Слободен печат

Семејното насилство е најзастапен облик на насилство врз жените во Грција

Слободен печат

ВИДЕО | Царовска: Првото полугодие ќе заврши на крајот на годинава

Слободен печат

Шахпаска: Не 16  туку 365 дена да работиме на прашањето на насилството, родово-базираното и семејното насилство

Слободен печат

Намален бројот на инфицирани лица, но не и на починати: Германија со дневен рекорд од 410 смртни случаи

Слободен печат

Остави Коментар