7 C
Скопје

Втор бран на ковид-19: Болниците во Париз од овој викенд ќе одложат 20 отсто од хируршките операции

Дирекцијата на париските болници соопшти дека е принудена да одложи хируршки интервенции „од овој викенд”, поради зголемен број на пациенти кои се позитивни на ковид-19 во одделите за интензивна нега.

Бројот на пациенти со ковид кои се хоспитализирани во парсиките билници се искачи од 150 на почетокот на септември на 330 во средата. Здравствените власти очекуваат до 600 на крајот на месецот.

– Расте и бројот на пациенти кои се примени на интензивна нега. Пред три недели беа 50, вчера 132 и  бројката веројатно ќе се искачи над 200 во наредната недела, соопшти заменик директорот, Франсоа Кремијо.

– Сега е потребно одложување. Сакавме да го избегнеме по секоја цена, но париските болници ќе бидат принудени да го сторат тоа од овој викенд, заради пациентите со ковид-19 на одделенијата за интензивна нега, објасни тој.

Болниците се надеваат дека новите ограничувања што вчера ги објави министерот за здравство, Оливие Веран, ќе овозможат да се запре епидемискиот скок.

Прочитајте и...  Кинескиот претседател предупреди на нова Студена војна

Поврзани вести

Гутереш: Светот се соочува со најтешката економска криза во последните сто години

Слободен печат

Ѓукановиќ: Указот за прогласување на закони го потпишав, дилемите останаа

Слободен печат

Вакцината Модерна делува против нов вид на коронавирус

И.И.

Од Ковид-19 заразени над 100 милиони луѓе во светот

Слободен печат

Администрацијата на Бајден бара итно ослободување на Навални

Слободен печат

Ниту земјите од ЕУ нема да бидат исклучок: Бугарија ќе воведе задолжителен ПЦР тест за сите патници при влез

Слободен печат

Остави Коментар