ВТА: Бадоса немаше милост за Сабаленка

Убедлив настап на Паула Бадоса на завршниот ВТА Мастерс во Гвадалахара/ фото: EPA-EFE/Francisco Guasco

Паола Бадоса до два сета сета со 6:4,6:0 ја совлада втората тенисерка на светот, Арина Сабаленка во првото коло од завршниот ВТА Мастерс во Гвадалахара.

Сабаленка подобро го започна мечот, беше поагресивна и направи брејк за 2:4. Но, тоа беше се што направи белоруската тенисерка, а одговорот на Бадоса беше брутален. Шпанката ги освои наредните десет гема и дојде триумф од 6:4,6:0.


Успешен старт имаше и Марија Сакари која во истата група А беше подобра од Ига Швјонтек со 6:2,6:4. Ова беше трета победа за гршката тенисера во меѓусебните дуели со Швјонтек, а интересно е што сите три триумфи ги оствари оваа година.

Видео на денот