Врвот на Европската Унија на средба на 29 октомври: Темата ковид-19

Лидерите на Европската Унија (ЕУ) во наредната недела ќе одржат видео-конференциска средба за координација во борбата против пандемијата на коронавирус, јави „Ројтерс“, повикувајќи се на извори во ЕУ.

Како што пренесува БГНЕС, видео конференцијата ќе се одржи на 29 октомври и ќе биде прва во низата вакви настани што ги планираат европските лидери поради зголемување на инциденцата на коронавирус.

Европската комисија (ЕК) оваа недела, за првпат од почетокот на пандемијата, објави единствена санитарна мапа на ЕУ, заснована на заеднички европски критериуми. Главниот проблем во преговорите за заеднички пристап кон контрола на коронавирусот беше фактот дека и санитарната и граничната контрола се во надлежност на националните влади на земјите на ЕУ, а не на Брисел.

Прочитајте и...  Уште 1.093 новозаразени од ковид-19, починаа 28 лица, 819 се оздравени

Од почетокот на пандемијата, околу 40,8 милиони луѓе се заразени со коронавирус ширум светот, а повеќе од 1,12 милиони починаа досега.

Поврзани вести

Зголемени огласите за продажба на хотели во Шпанија

МИА

„Њујорк Тајмс”: Израел стои зад убиството на архитектот на иранската нукеларна програма

МИА

СЗО: Потребна е барем 60-отстотна имунизација на населението за блокирање на Ковид-19

Слободен печат

Апелациски суд во Пенсилванија го одби барањето на Трамп за блокирање на прогласувањето на победникот

МИА

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

На денешен ден – 28 ноември

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian