Врв на епидемијата во Перу

epa08374241 People wait on the side of the Panamericana Sur highway on their walking march to the Apurimac department in Lima, Peru, 20 April 2020. Peru doubled the cases of patients admitted with COVID-19 in intensive care units (ICU), which have reached 385 for 525 beds available nationwide, which has created a serious situation. EPA-EFE/Paolo Aguilar

Бројот на инфицирани со коронавирусот во Перу оваа недела расте со голема брзина и до денеска има 20 илјади потврдени случаи.

Милиони граѓани на Перу останаа без работа, а болниците со голем напор се борат со лошите услови за работа и се поголемиот број болни.

Мртовечниците се пополнети, телата на починатите се чуваат во ходниците на болниците, нема доволно заштитна опрема и дојде до протести на незадоволни и вознемирени медицински работници кои бараат поефикасни безбедносни услови за работа.

Видео на денот