Врсничка од Бугарија со порака до Грета Тунберг: Доста обвинуваш, понуди конкретно решение (ВИДЕО) - Слободен печат

Врсничка од Бугарија со порака до Грета Тунберг: Доста обвинуваш, понуди конкретно решение (ВИДЕО)

Николова остро ѝ порача на Грета дека нема право да зборува за тоа дека нејзиното детство е украдено, кога милиони деца во светот се гладни и не одат на училиште поради тоа што се принудени да работат.

Оспорувајќи ги ставовите на шведската еколошка активистка Грета Тунберг, 16-годишната Филипа Николова од Бугарија предминатата седмица се прослави со нејзиното видео, во кое директно ѝ се спротиставува на својата врсничка. Николова живее во Лос Анџелес, САД, каде нејзината мајка Љубка Качакова е трговско аташе на Бугарија.

Во триминутното видео, Филипа ѝ се спротиставува на Грета и на нејзините ставови во нејзиниот говор на Самитот на ОН за климата, од септември минатата година. Меѓу другото, младата Бугарка ја критикува шведската активистка поради тоа што таа изјавила оти нејзиното детство е украдено.

Николова остро ѝ порача на Грета дека нема право да зборува за тоа дека нејзиното детство е украдено, кога милиони деца во светот се гладни и не одат на училиште поради тоа што се принудени да работат.

Додава дека смета оти борбата за животната средина не смее да се одвива на сметка на економијата, но и дека климатските промени се сериозен проблем.

На крајот ѝ порачува на шведската активистка Тунберг да понуди решение и да ја искористи својата светска слава за да формира организација која ќе помогне во светски рамки.

Прочитај повеќе

Традицијата на Абориџините е спасот за Австралија

Слободен печат

Каде е Путин? (ВИДЕО)

Слободен печат

Мадуро: Трамп има одвратни советници за Венецуела

Слободен печат

Шведската амбасада во Сараево го посочи Скопје како пример за превенирање на аерозагадувањето

Слободен печат

Членови на нарко картел преку тунел избегаа од затвор

Слободен печат

Гутереш повика да се реагира неодложно и одлучно за Либија

Слободен печат

Остави Коментар

six + six =

Прочитај повеќе

Ердоган: Договорот помеѓу Турција и Либија ја полуде Грција

Слободен печат

Во Србија никогаш немало помалку жители од денес

Слободен печат

Светските лидери постигнаа договор за финалниот документ со кој ќе се реши кризата во Либија

Слободен печат

Светските лидери утре на економскиот форум во Давос

Слободен печат

Дел од Драчево и Ѓорче Петров утре ќе останат без струја

Слободен печат

Милановиќ сака да ја повлече армијата од Авганистан: Постојат добри аргументи против ова

Слободен печат