Врсничка од Бугарија со порака до Грета Тунберг: Доста обвинуваш, понуди конкретно решение (ВИДЕО)

Николова остро ѝ порача на Грета дека нема право да зборува за тоа дека нејзиното детство е украдено, кога милиони деца во светот се гладни и не одат на училиште поради тоа што се принудени да работат.

Оспорувајќи ги ставовите на шведската еколошка активистка Грета Тунберг, 16-годишната Филипа Николова од Бугарија предминатата седмица се прослави со нејзиното видео, во кое директно ѝ се спротиставува на својата врсничка. Николова живее во Лос Анџелес, САД, каде нејзината мајка Љубка Качакова е трговско аташе на Бугарија.

Во триминутното видео, Филипа ѝ се спротиставува на Грета и на нејзините ставови во нејзиниот говор на Самитот на ОН за климата, од септември минатата година. Меѓу другото, младата Бугарка ја критикува шведската активистка поради тоа што таа изјавила оти нејзиното детство е украдено.

Николова остро ѝ порача на Грета дека нема право да зборува за тоа дека нејзиното детство е украдено, кога милиони деца во светот се гладни и не одат на училиште поради тоа што се принудени да работат.

Прочитајте и...  Тексас: Двајца полицајци загинаа во заседа, осомничениот се самоубил

Додава дека смета оти борбата за животната средина не смее да се одвива на сметка на економијата, но и дека климатските промени се сериозен проблем.

На крајот ѝ порачува на шведската активистка Тунберг да понуди решение и да ја искористи својата светска слава за да формира организација која ќе помогне во светски рамки.

Прочитај повеќе

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат