Врховниот суд на САД одобри извршување на првата смртна казна на федерално ниво после 17 години

Врховниот суд на САД ги преиначи одлуките на пониските судски инстанци и денеска донесе одлука со која се овозможува извршување на првата смртна казна на федерално ниво после 17 години.

Даниел Луис Ли, осуден на смрт во Арканзас за убиство на брачна двојка и нивната осумгодишна ќерка во 1996 година, вчера требаше да добие смртоносна доза на силниот седатив пентобарбитал , но неговото погубување беше спречено од окружен судија.

Федералниот апелациски суд во Вашингтон го отфрли барањето на американската администрација да се вклучи во случајот, па Врховниот суд одлучи во корист на извршување на смртната казна со тесно мнозинство, односно со пет гласа „за” и четири гласови против.

За оваа недела се закажани уште две егзекуции, а друго е закажано за август.

Прочитајте и...  Повеќето од половината Балканци кои работат во Германија се стручна работна сила

Последното погубување, изречено по федералните закони на САД се случи во 2003 година.

Прочитај повеќе

КЛАСТЕР „Тајна мала свадба Кичево“: Корона фатил младоженецот, невестата е суспектна ама во анкетите не кажале „да не пукне брука“!?

Мирослава Бурнс

Средба Заев – Гаши во хотел Белви

Слободен печат

Инцидент во миланската катедрала Дуомо: Уапсено едно лице

Слободен печат

Се намали вредноста на благородните метали поради руската вакцина за ковид-19

Слободен печат

Во Дебар двајца новозаразени од Ковид-19 и осум оздравени лица

Слободен печат

Нови 130 случаи на коронавирус во Хрватска

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дел од Карпош без вода

Слободен печат

Милановиќ во приватна посета на Албанија по покана на Рама

Слободен печат

Солидарност со повредените: Стотици жени во бело формираа „жив синџир“ на плоштадот во Минск (ФОТО)

Слободен печат

Кичево: Четворица новозаразени и шестмина оздравени од Ковид-19

Слободен печат

Граѓаните бараат спас од Вардариште

Во Кина откриле коронавирус на пакети со замрзнати морски ракчиња од Еквадор

Слободен печат