Врховен суд ја потврди четиригодишната затворска казна за Јанкулоска во случајот „Тенк“

Врховниот суд вчера ја потврди одлуката на Апелацискиот суд за предметот „Тенк“ во кој поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска доби казна затвор во траење од четири години.

– Врховниот суд на Република Северна Македонија ја информира јавноста дека на 17 септември 2020 година, одлучи по поднесените барања од осудените Никола Груевски, Ѓоко Поповски и Гордана Јанкулоска за вонредно преиспитување на правосилна пресуда на оформените предмети заведени под КВПКОК2КВПбр.6/19 и КВПКОК2КВПбр.7/19. Со донесените пресуди, се одбиваат поднесените барања на осудените, поднесени лично од нив и преку нивните бранители и ги потврди пресудите на Апелациониот суд Скопје, објави денеска Врховниот суд.

Јанкулоска со првостепена пресуда беше осудена на шестгодишна затворска казна која Апелацискиот суд ја намали на четири години. Таа се најде под лупа на поранешното Специјално Јавно Обвинителство (СЈО) за набавката на луксузниот „мерцедес“ од 580.000 евра за што осуден беше и поранешниот премиер Никола Груевски, кој се наоѓа во Будимпешта.

Прочитајте и...  Раст на депозитите и на кредитирањето во септември

Поврзани вести

Несторовска: Загрижува порастот на детската сексуална експлоатација преку Интернет

Слободен печат

Чекор напред на американската компанија: „Пејпал” воведува услуга за плаќање со криптовалути

Слободен печат

Пашинјан: Нема друг излез, освен со оружје в рака да се бориме за правата на ерменскиот народ

Слободен печат

Предлог на француската Влада: Вонредна состојба до 16 февруари во 2021 година

Слободен печат

Опозицијата празнично ќе протестира со автомобили од Скопје до Штип

Слободен печат

Со амин од Џафери набавени 100 лаптопи за пратениците

Слободен печат

Остави Коментар