21.8 C
Скопје

Времето на овие кошаркарски херои допрва доаѓа!

Раководството на КФСМ ја поздрави одличната игра на јуниорите кои ни донесе полуфинале на првенството кое се одигра во Орадеа, Романија. Времето на овие млади кошаркари кои треба да се темелот на кошаркарската иднина на нашата држава допрва доаѓа.

Репрезентативците во состав Виктор Ташовски, Виктор Златевски, Дарио Митевски, Лука Савиќевиќ, Павел Данаиловски, Марко Миловановиќ, Андреј Јакимовски, Виктор Исајлоски, Дамјан Бошковски, Никола Кацарски, Лејсон Зеќири и Андреј Андоноски, предводени од стручниот штаб на чие чело стоеше Тони Симиќ со соработниците Нермин Пепиќ, Никола Велев, Анатолиј Романов и Андреј Јованоски, денеска одржаа неофицијален прием заедно со Генералниот Секретар на Кошаркарската федерација на Северна Македонија, Владимир Георгиевски, Спортскиот Директор Тодор Гечевски, член на Управниот Одбор Ѓорѓи Војновиќ како и Директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски.

Младите талентирани играчи го оставија срцето на терен бранејќи ги националните бои, а ниту еден сограѓанин не остана рамнодушен на секој реализиран поен. Нивната храбра игра на теренот им носеше радост на сите кои будно ги следеа натпреварите.

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, го потенцира и ненадминливиот труд на репрезентативците и на целиот стручен штаб за запишаниот успех на првенството. Само со напорна работа и упорност може да се постигнат зацртаните цели.

Поврзани вести

ВИДЕО: Победа за Ериксен и осминафинале, Данска ја декласираше Русија во Копенхаген!

Слободен печат

Пандев: Им го отстапувам местото на помладите, треба повеќе вакви натпревари и повеќе искуство!

Слободен печат

Трстена: Така е во спортот, понекогаш не оди како што сакаме ние!

Слободен печат

Ангеловски ја имаше последната прес конференција како селектор на репрезентацијата!

Слободен печат

ВИДЕО: Холандија без грешка, Италијанците во осминафиналето против Австрија!

Слободен печат

ВИДЕО: Ти благодариме Пандев, и Снајдер со аплаузи за македонската фудбалска легенда!

Слободен печат

Остави Коментар