ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Променливо облачно време, попладне дожд

Дождливо време, жена со чадор / Фото: ''Слободен печат'' - Драган Митрески

Денеска во Македонија ќе преовладува променливо облачно со сончеви периоди. Попладне и особено во посеверните делови ќе има краткотраен пороен дожд и услови за појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Утринската температура ќе се движи во интервал од 9 до 14 степени, а дневната од 17 до 29 степени.

Во Скопје сончево време со мала до умерена облачност и со умерен јужен ветер. Во делови од регионот ќе има услови за краткотарен пороен дожд и ретки грмежи. Утринската температура ќе биде до 10 степени, а дневната до 25 степени.

Утре времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне во западните делови ќе има појава на краткотраен пороен дожд и услови за појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и со умерен јужен ветер.

Видео на денот