ВРЕМЕ Е ЗА ЗИМНИЦА: Пазарите се преполни со зеленчук, а ние ПРЕСМЕТАВМЕ колку пари ви требаат за полн шпајз – Слободен печат
ВестиВи ПрепорачувамеЕкономија

ВРЕМЕ Е ЗА ЗИМНИЦА: Пазарите се преполни со зеленчук, а ние ПРЕСМЕТАВМЕ колку пари ви требаат за полн шпајз

Домаќинствата се во дилема дали повеќе им се исплати да купат зимница или да ги „засукаат ракавите“ и самите да направат.

Летото е при крај – време е за подготовка на зимница или, барем, да се размислува за неа. Сепак останува дилемата кај домаќинствата дали повеќе им се исплати да купат зимница или да ги „засукаат ракавите“ и самите да направат ајвар, лутенка, малиџано.

Бидејќи сезоната за подготовка на зимница веќе започна, на пазарите може да се забележи раздвиженост со цел да граѓаните да се распрашаат за цените на зеленчукот и овошјето и да се направи споредба со готовите производи кои се нудат во маркетите.

Како и да е, за да се наполни шпајзот со ајвар, барени пиперки, доматен сос, корнишони, цвекло, џемови и слатко и годинава ќе бидат потребни околу 200 евра за едно четиричлено семејство.

фото: Слободен печат

Основната намирница за сите видови зимница – црвената пиперка оваа година чини од 40 до 50 денари на пазарите за еден килограм, па доколку се одлучите да правите ајвар, за 10 тегли кои тежат 750 грама потребно е да купите од 25 до 30 килограми пиперки. Со цел да се добие повеќе, некои домаќинства ставаат и модри домати кои се продаваат по 20 денари за еден или 3 за 50 денари, 2-3 литри зејтин (цената варира од 50 до 80 денари во зависност од маркетите и производителите), како и 300-400 грама сол (30-40 денари по килограм).

За печење, лупење, мелење и пржење на пиперките потребни се околу пет до шест часа.

фото: Слободен печат

Па така, за пиперките, доколку ги платите по најевтината цена ќе ви бидат потребни 1.200 денари, за модриот домат околу 100 денари, за зејтин 150 денари и 30 денари за сол, па така домашниот ајвар од домашно производство ќе ве чини околу 1.500 денари за десетина тегли.

фото: Слободен печат

За оние кои не сакаат да ги „валкаат рацете“, ниту да трошат време, тегла ајвар во некој од маркетите во градот може да се купи од 100 денари па нагоре.

– Во моментов нема толку голема побарувачка за производите кои се потребни за правење на зимница. Се помалку се оние домаќинства кои сакаат и имаат време и можности да подготват ајвар во домашни услови. Квалитетот е неспоредлив со оној ајвар кој се подготвува дома и купечкиот, но ова е модерно време и се повеќе домаќинства се одлучуваат да купуваат – вели нашиот соговорник од еден од скопските зелени пазари.

Кој сака лутеница за околу 1.200 денари може да направи 7 до 10 тегли. Колку ќе се добие, зависи од должината на готвењето, па со самото тоа и густината на оваа лута зимница.

фото: Слободен печат

За десетина тегли малиџано, исто така се потребни околу 30 килограми пиперки, овој пат зелени, како и десетина модри домати, 2-3 шишиња зејтин и еден килограм сол. Па за подготовка на оваа зимница потребни ви се исто така околу 1.500 денари.

Доколку сакате готов или индустриски производ, во маркетите малиџаното се нуди по различни цени, од 150 до 180 денари за тегла од 750 грама.

На повеќе локации во градот може да се забележат т.н. „диви“ продавачи на зеленчук, а кај нив цената за еден килограм црвени пиперки изнесува 30 денари, доколку се зема поголема количина, а пак една вреќа со модри патлиџани чини 150 денари.

фото: Слободен печат

За 10 литри сок од домати потребни ви се 20 килограми домати, половина килограм сол, кесичка конзерванс и плус времето на подготовка и начинот (дали на шпорет на дрва или електричен). Па со готвењето на „домашната“ верзија на овој сок ќе ви бидат потребни околу 40-50 денари, додека во маркетите за еден литар ќе треба да платите од 60 до 80 денари.

Подготовката на домашна зимница за повеќе семејства претставува и начин на кој можат да заработат некој денар плус. Според нашите соговорници, кои веќе подолго време подготвуваат ајвар, лутенка и слично за други, за услугата наплатуваат од 1.000 до 1.500 денари.

фото: Слободен печат

– Целото семејство е ангажирано во овој период. Луѓето на кои им ја подготвуваме зимницата, носат се, тегли, пиперки, дрва, зејтин, а ние само ја подготвуваме зимницата и ја наплатуваме услугата. Според мене вака е подобро, затоа што, ем ние заработуваме некој денар плус, ем нашите клиенти добиваат зимница подготвена на домашен начин, за што нема споредба со купечките производи – ни изјави Марија која заедно со целото семејство прави зимница за други веќе неколку години.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close