Вработените во судската служба на протест пред Основниот суд во Охрид

Вработените во администрацијата во Основниот суд во Охрид утрово протестираат, со цел да го искажат незадоволството од работата на Судската служба, како и поради неисплатата на средствата за вработените што беа обезбедени преку преговорите што со Владата ги имаше Синдкатот на УПОЗ и Здружението на судска администрација.

Тие побараа од Судскиот буџетски совет да прекине со праксата на, како што истакнаа „дискриминирачки, егоистичен и игноратски однос” кон судската служба, со забелешка дека средства за судиите секогаш се обезбедуваат, додека за службата нема.

Истовремено, вработените во судската администрација бараат од Министерството за правда под итно да пристапи кон измени на законите, со утврдување поинаква позиција на Судската служба, во смисла на нејзина независност од Судскиот буџетски совет, формирање тело одговорно за вработените во судската служба.

Прочитајте и...  Експлозија на камион во Турција, загинаа тројца војници

Во Основниот суд во Охрид има седумдесеттина вработени во судската служба, меѓу кои дактилографки, референти во судскиот шалтер, стручни судски соработници, судска полиција, курирска служба… Инаку, се работи за исплата на средства од пет проценти на месечните примања, односно меѓу 500 и илјада денари што е, како што беше истакнато од учесниците на протестот, помалку отколку петте проценти што им се исплатени на судиите.

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат