Вработените во Европарламентот лути поради зголемувањето на цените во кантината за половина евро - Слободен печат

Вработените во Европарламентот лути поради зголемувањето на цените во кантината за половина евро

Ненајавеното зголемување на цените на оброците во кантината на Европскиот парламент до 25 отсто, ги налути вработените во таа институција, објави „Политико“.

За порцијата помфрит, која досега ја плаќале две евра, ќе мора да издвојат дополнителни 50 центи, додека цената на супа од кромид од 80 центи е поскапена на едно евро (61,5 денари).

Како причина за зголемување на цените се наведува белгискиот данок на додадена вредност, кој претходно не беше наплатуван, како и поскапувањето од 5 август поради нови договори со приватни доставувачи.

Она што вистински додава „сол на рана“, како што пишува Политико, е тоа што се забележително пониски цените во кантините во Европската комисија и Советот на Европа. Па така, чинија чорбест грав во Еврокомисијата чини само 63 центи, а во Европарламентот 1.30 евра. Вработените во Европарламентот плаќаат повеќе и за салатите, па 100 грама тие плаќаат 1,30 евра, додека во Еврокомисијата истата чини само 82 цента.

Прочитај повеќе

Тачи договорот за авиолинијата го смета за одличен и незаменлив проект

Слободен печат

Тачи: Со Гренел зборувавме за дијалогот Косово-Србија

Слободен печат

Хафтар воведе забрана за сите видови авиони: Ќе го соборам секој што ќе полета од Триполи

Слободен Печат

Османи: ДУИ ќе го почитува принципот „победник со победник“

Слободен Печат

О2 иницијативата бара објаснување за одложувањето на расправата за забрана за увоз на отпад во Собранието

Слободен печат

ЦИА ОТКРИВА: САД го поддржувале Садам Хусеин во нападите со нервен гас врз Иран

Слободен Печат

Остави Коментар

8 + eighteen =

Прочитај повеќе

НОВА ТРГОВСКА ВОЈНА НА ПОВИДОК: Британците предизвикуваат гнев, а причината се Гугл и Фејсбук

Слободен печат

Макрадули: Во 2020 нов повик за субвенции за поставување филтри кај мали и средни компании

Слободен Печат

Продолжува процесот за отповикување на Трамп

Слободен Печат

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ТУРЦИЈА: Почуствуван е и на грчкиот остров Лезбос

Слободен печат

Кина го затвора Вухан поради опасност од ширење на коронавирусот

Слободен Печат

Отфрлени промените на предлог-законот за Брегзит

Слободен Печат