9.2 C
Скопје

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Тракторист намерно гази хаска

Видео во кое се гледа како тракторист намерно гази куче од расата хаска, а тоа очајно цвили од болка под тркалата на тракторот ја вознемири јавноста. Монструозниот чин се случил во босанската населба Расљева кај Грачаница во Босна и Херцеговина.

Кучето за среќа преживеало и било згрижено на ветеринарната станица во Грачаница. Против сторителот ќе биде поднесена кривична пријава.

-За среќа, кучето е живо. Ние ќе го известиме обвинителството и ќе биде поднесена пријава против сторителот, изјавиле за Кликс од Министерството за внатрешни работи на Грачаница.

Активистите од здружението „Соништа“ и нивната брза реакција се најодговорни за ваквиот среќен епилог на грозоморната постапка.

– Ќе дознаеме повеќе за здравствената состојба на кучето и сериозноста на повредите по прегледите и рендгенските снимки. Би сакале да му се заблагодариме на Министерството за внатрешни работи на Грачаница, а посебна благодарност му должиме на ветеринарот Нерман Авдиќ од ЈП Ветеринарна станица Грачаница, кој престојуваше со кучето во текот на ноќта, велат од здружението „Соништа“, пренесува Кликс.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Обраќање на премиерот Заев и градоначалникот на Гази Баба, Георгиевски

Поврзани вести

ВИДЕО: Полицијата со водени топови ги растеруваше демонстрантите во Холандија, уапсени се 25 лица

Слободен печат

Делови од Карпош утре ќе останат без вода

Слободен печат

„Цела куќа се тресеше како граната да експлодира“: Нов силен земјотрес кај Петриња

Слободен печат

Кумановци масовно со пет автобуси на шопинг во Врање

Слободен печат

Црните Американци како мене очекуваат Џо Бајден да испорача

Есан Свон/Financial Times

Заев: Најголемиот ризик од бугарското вето е непотребно потрошеното време

Слободен печат

Остави Коментар