-4 C
Скопје

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Две муслиманки брутално избодени под Ајфеловата кула

Две муслиманки се избодени под Ајфеловата кула во Париз. Француската полиција уапси две осомничени напаѓачки, а медиумите јавуваат дека се работи за расистички напад зошто напаѓачките наводно викале „валкани Арапи“.

Париското обвинителство ги опишало двете осомничени кои се во притвор под обвинение за обид за убиство, кaко „белкињи со европски изглед“.

Нападот се случил откако тензиите во Франција се на високо ниво поради бруталното убиство на професорот Самуел Пати, на кој 18-годишен исламист му ја отсече главата зошто Пати на учениците во рамки на предавањата за слобода на говорот им покажувал карикатури од Мухамед, кого муслиматните го сметаат за пророк.

Прочитајте и...  Телеграма со сочувство од спикерот Џафери за смртта на Енвер Малиќи

На социјалните мрежи се прошири снимка на која се слуша како девојка вреска по нападот под Ајфеловата кула.

Жртвите на нападот се идентификувани како Французинки со алжирско потекло, 49-годишната Кенза и Амел, која е две години помлада.

Кенза е избодена најмалку шест пати и заврши во болница со пробиено белодробно крило, а Амел мораше на операција поради повредата на раката, вели извор од истрагата.

Интересно е што нападот се случи во неделата навечер, два дена по бруталното убиство на професорот Пати, но властите веднаш не ги објавија информациите за нападот.

Една од нападнатите жени имала покриено лица, иако се уште не е јасно дали тоа е од верски причини или поради пандемијата од ковид-19.

-Бевме на прошетка како семејство, петмина возрасни и четири деца. Тука кај Ајфеловата кула има еден парк кој е многу мрачен. Одевме и видовме дека кон нас оди две кучиња. Децата се исплашија. Мојата роднина, која беше покриена, ги праша двете жени дали може да припазат на кучињата зошто децата ни се исплашија“, вели Кенза за францускиот весник Либерасион.

Прочитајте и...  Нова студија: Ковид-19 може да остави последици што можат да се откријат и после неколку месеци

Сопственичките на кучињата, рече Кенза, одбиле да ги врзат кучињата и многу брзо потоа следувала кавга, во која се користени расистички навреди.

Една од сопственичките на кучиња, тврди Кенза потоа извлекла нож и ги нападнала Кенза и Амел.

„Ме исече на главата, по ребрата и по раката, а потоа ја нападна мојата роднина“, раскажа Кенза. Сведоци наведуваат дека слушнала повици „Валкани Арапи“ и „Вратете се во својата земја“, пишува Дејли Мејл.

 

Поврзани вести

Заев: Обидот да се блокира Собранието е опасно, срамно и неодговорно однесување

Слободен печат

ВИДЕО | Георгиевски: Бевме убедувани дека мора да се бориме против Бугарија, дека може да нè нападне секој момент

Слободен печат

Во светот околу 500 новинари починаа од последици од Ковид-19

Слободен печат

Попов: Билатералните спорови треба да останат надвор од процесот на преговори

Слободен печат

ВИДЕО: Во инцидентот во Трир четири жртви и 15 повредени, возачот уапсен

Слободен печат

Јан Коп: Прашањето не е дали ќе има меѓувладина конференција, туку кога?

Слободен печат

Остави Коментар