ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Ајкула проголта човек, шокирани рибари го снимаат

Набргу потоа во водата биле пронајдени останките на пливачот / Фото: Принтксрин

Пливач починал откако бил нападнат од ајкула долга четири метри. Преплашените очевидци велат дека ги слушнале врисоците на мажот додека крвта ја боела водата.

Молскавично се шири застрашувачка снимка од плажата Литл Бич Беј во Австралија, на која преплашени локални рибари гледаат како пливач го напаѓаат ајкули. Амбулантни возила на итната медицинска служба веднаш пристигнале на местото, односно во близина на заливот Лилт во источен Сиднеј, откако ја добиле пријавата.

По алармот, спасувачките хеликоптери и спасувачите на скутери се вклучиле во потрагата по пливачот и по ајкулата убиец, а на десетици локални капачи им било наредено да излезат од водата, пренесува Дејли Мејл.

Набргу потоа во водата биле пронајдени останките на пливачот. Пронајдени се и делови од неговиот костум. На видеото јасно се гледа телото, половина каснато од ајкула, изјавил полицаец за локалните медиуми. На застрашувачката случка присуствувале бројни сведоци.

„Човек штотуку беше изеден ајкула. ​​О човече, тоа е лудо! Тоа е голема бела ајкула“, рекол еден рибар чиј глас се слуша на видеото.

Плажата Литл Беј Бич е затворена бидејќи полицијата продолжува да ја пребарува областа. Сите плажи во општина Рандвик ќе бидат затворени во наредниве 24 часа.

Видеото од несреќата погледнете го ОВДЕ.

 

Видео на денот