Возел 227 километри на час на автопатот Скопје-Тетово, негов „колега“ возел 214 км/ч, полицијата ги казнила

Полицијата денеска (4 јуни) од 15 до 21 часот на тетовско-гостиварското подрачје спроведе уште една акциска контрола за брзина со која се движат возилата, посебно на автопатот Гостивар-Тетово-Скопје. При контролата се откриени и санкционирани вкупно 94 пречекорувања на максимално дозволената брзина надвор од населено место.

– Осум од нив биле за возење со над 70 километри на час повеќе од максималната брзина, меѓу кои двајца возачи на автопатот Скопје-Тетово се движеле со 214 и 227 километри на час. Дваесет и едно возило пречекорило од 50 до 70 километри на час итн. При контролата санкционирано е едно пречекорување на пропишаната брзина во населено место и 8 други видови сообраќајни прекршоци. На сите возачи-прекршители изготвени им се соодветни поднесоци и ќе се соочат со предвидените парични глоби, а некои и со времено одземање на возачките дозволи од три месеци до една година – соопшти полицијата.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот