Воздушен напад во Сирија: Загинаа деветнаесет цивили

Вкупно 19 цивили, меѓу кои осум деца, загинаа денеска во воздушни напади на сириските сили во провинцијата Идлиб, која е под контрола на џихадистите, соопшти опозицискиот Сириски центар за мониторинг на човековите права.

Во својот прв извештај сирискиот центар наведе дека загинале 12 цивили, од кои шест деца.

Кон крајот на август во Идлиб е прогласено примирје, но сирискиот центар, со седиште во Лондон, продолжува да пренесува информации за судири и воздушни напади, во кои оттогаш се убиени неколку десетици луѓе.

Идлиб, која се наоѓа во северозападниот дел на Сирија во близина на границата со Турција, е последна поголема провинција под контрола на бунтовниците и џихадистички групи во Сирија.

Повеќе од 370.000 луѓе загинаа од почетокот на војната во Сирија. Конфликтот почна со репресија на опозициските протести во март 2011 година, а во текот на годините стануваше посложен со учество на странски земји и различни џихадистички групи.

Прочитајте и...  Во „Викендот без ДДВ“ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Прочитај повеќе

Белоруската полиција со солзавец и шок бомби против „непослушните демонстранти“

Слободен печат

Судирите меѓу Ерменија и Азербејџан: Зошто започнаа и како светот гледа на нив? (ВИДЕО)

Слободен печат

Именувањата на директорите ќе почнат најдоцна до 15 октомври

Слободен печат

Макрон: Лукашенко мора да си оди

Слободен печат

Заев: Фирмите што имаат загуба нема да треба да исплатат К-15 на вработените

Слободен печат

Париз ги повика Ереван и Баку на прекин на непријателствата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Индија околу шест милиони инфицирани од коронавирус

Слободен печат

Мицкоски: Мафијата ќе стане побогата, а народот посиромашен (ВИДЕО)

Слободен печат

Уште 148 новозаболени од коронавирус, тројца починати

Слободен печат

Заев: Порта Македонија не попречува пешачки, ниту моторен сообраќај

Слободен печат

Се урна надвозник близу Москва, над 50 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Врачено Рациновото признание за 2020 на Томислав Османли

Слободен печат