ВОЗАЧКА КУЛТУРА НА НАЈВИСОКО НИВО: Необичното правило на улиците во ГЕРМАНИЈА кое би ги излудело БАЛКАНЦИТЕ - Слободен печат

ВОЗАЧКА КУЛТУРА НА НАЈВИСОКО НИВО: Необичното правило на улиците во ГЕРМАНИЈА кое би ги излудело БАЛКАНЦИТЕ

Германците се едни од најдисциплинираните луѓе на светот, а тоа го докажуваат додека се во своите автомобили, бидејќи секогаш и  точно и без искучок ги почитуваат сообраќајните правила, објавува „Експрес.хр“.

Имено, во Германија постои Reissverschlusssystem, или систем на затворање – закон кој вели дека при спојување на две коловозни ленти возачите мораат да се престројат на последната можна точка, по што би се споиле како запци на патент.

Овој систем на затворање на лентите, или поточно задоцнето престројување, на многумина можеби им звучи непродуктивно. Како ова правило да ги крши сите непишани правила на коловизите при кои возачите би требало да го чекаат својот ред и да го делат патот, бидејќи делува прилично безобразно некој да ви влетува од страна и да влезе во колоната пред сите.

Но тоа совршено функционира. Едноставно е ефикасно, колку и да ги збунува странците, па дури и постарите Германци кои имаат чувство дека некој сака да ги надмудри.

Оние кои не им дозволуваат на возчите од споредната коловозна лента да се престројат откако се поминати од друго возило, ризикуваат да добијат казна. Со оглед на тоа што ширум светот возачката култура налага да се престорите чим се доближите до главниот пат, траката од која доаѓате останува неискористена и празна.

Иако е потребно многу едукација на возачите за ова правило да започне да се спроведува на нашите простори (бидејќи не е корисно доколку сите не го почитуваат), би заштедило доста време во метежите и на патиштата во регионот.

Прочитај повеќе

Здрав колач со чиа семе и чоколадо

Слободен печат

Симптоми кои откриваат каква несоница ве мачи

Слободен печат

Ова ќе биде најпопуларна фризура во 2020 година!  

Слободен печат

ТЕСТ: Откријте дали сте привлечна, искрена или пребирлива заводничка

Слободен печат

Наши миленици: Перо, другар му на Миланче, Ушка, Шаре и мачката Карлита

Слободен печат

Домашен декор: Класичната сина боја ќе ја одбележи 2020  

Слободен печат

Остави Коментар

six + 16 =

Прочитај повеќе

Поради овие грешки може да изгледате НЕУРЕДНО

Слободен печат

Жените кажаа како треба да изгледа совршениот маж

Јасмина Кантарџиева Димков

Типови на срам и какви се последиците врз личноста

Слободен печат

Моника Белучи со „вау“ нов имиџ

Слободен печат

Татјана Стојановска: Високи потпетици носам само кога морам

Јасмина Кантарџиева Димков

Емили Ратајковски со провокативни фотографии во пар (ФОТО)

Слободен печат