Воспитувачка од Кина осудена на смртна казна поради труење на 25 деца во градинка

Воспитувачка од Кина е осудена на смртна казна зошто отрула 25 деца и едно убила во градинката во која работела, јавува БиБиСи.

Ванг Јун е уапсена минатата година кога децата од градинката во градот Џиазуо завршиле во болница зошто им слошило откако изеле каша за појадок. Инцидентот се случил на 27 март минатата година. Медиумите јавија дека 23 деца почнале да повраќаат и да паѓаа во несвест после појадокот.

Судот вчера утврди дека Ванг Јун ставила отров натриум нитрит во појадокот за да му се одмазди на едно дете со кое се расправала. Судот рече дека Ванг Јун делувала „со презир“ и „злоба“.

Судот утврди дека воспитувачлата ставила натриум нитрит во појадокот на децата на друг учител, откако тие се расправале околу прашањето за управување. Ова не било првпат Ванг Јун да труе некого, бидејќи судењето покажа дека таа претходно го ставила истиот отров во храната на нејзиниот сопруг, кој поминал со мали потешкотии. 

Поврзани вести

ЦУК предлага Собранието да ја продолжи кризната состојба

Слободен печат

Хенкок: Во Англија повторно го држиме вирусот под контрола

И.И.

ВМРО-ДПМНЕ: Дефокусот на СДСМ од прашањето за што преговара Заев со Софија нема да успее

Слободен печат

Првиот човек на Католичката црква во Албанија, монсињор Френдо ја доби битката со Ковид-19

И.И.

Во Германија ќе се воведуваат даночни олеснувања за лицата кои работат од дома

И.И.

Ќе се формира заеднички Медиа центар при Главниот штаб за управување со кризи

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian