7 C
Скопје

Вооружени лица киднапирале 317 ученички во Нигерија

Вооружени напаѓачи киднапирале 317 девојчиња од интернати во северна Нигерија денес, соопшти полицијата.

Полицијата и војската започнаа заеднички акции за спасување на девојчињата по нападот врз средното девојче за наука во градот Јангебе, изјави Мохамед Шеху, портпарол на полицијата.

„Армијата не успеа да ги заштити девојчињата“

Еден од родителите, Насир Абдулахи, за Асошиејтед Прес изјави дека киднаперите му ги одзеле двете ќерки на возраст од 10 и 13 години.

Ужас во Нигерија: Вооружена банда упаднала во училиште и киднапирала стотици ученици, едно дете е убиено

„Ужасно е што војниците беа близу до училиштето и сепак не успеаја да ги заштитат девојчињата. Сега само се надеваме на Божја помош“, рече Абдулахи.

Прочитајте и...  Советот на ЕУ ја одложи дебатата за Западен Балкан за мај

Муса Мустафа, жител на Јангебе, рече дека вооружени лица нападнале и воен камп и контролен пункт, спречувајќи војници да интервенираат за време на киднапирањето.

Нов напад на „Боко Харам“ во Нигерија: Убиени најмалку седум лица

Во текот на последната деценија има повеќе такви напади и киднапирања во Нигерија. Во април 2014 година, групата Боко Харам киднапираше 276 девојчиња од средно училиште во Чибок, а повеќе од сто девојки сè уште се водат како исчезнати, пишува АБЦ Њуз.

Во декември, 344 ученици беа киднапирани од средното училиште Канкара во државата Кацина, но на крајот беа ослободени.

Групата „Боко Харам“ презеде одговорност: Киднапиравме стотици ученици во Нигерија

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар