9 C
Скопје

Вооружен напад во Мексико, единаесет лица загинаа

Единаесет лица загинаа, меѓу кои и едно дете, а ранети се една жена и дете во вооружен напад во западен Мексико.

Обвинителството соопшти дека полицијата пронашла десет тела на мажи на патеката пред една куќа, а внатре е пронајдено телото на момчето, додека жена и друго момче се префрлени во болница.

Во соопштението се наведува дека убиствата ги извршиле неидентификувани напаѓачи кои отвориле оган од возило во движење во државата Халиско, каде што е активен картелот Нова генерација, една од најнасилните и најмоќните криминални организации во Мексико.

Во масовна гробница во Халиско беа пронајдени повеќе тела отколку во која било друга мексиканска држава.

Овој картел води војна со отцепената фракција во пошироката област на Гвадалахара. На почетокот на јануари, полицијата откри 18 пластични кеси полни со човечки тела на периферијата на Гвадалахара, а минатиот ноември, 113 тела беа пронајдени во скриена масовна гробница во близина на градот Ел Салто.

Прочитајте и...  Јапонија одлучи да испушти во морето милион тони контаминирана вода од Фукушима

Во текот на 2020 година, полицијата открила вкупно 189 човечки тела во и околу градот Ел Салто.

Поврзани вести

ВИДЕО | Разговор со Ивана Драгшиќ за книга која дава предлози за подобра иднина и за култура на солидарност

Александра Бубевска

ВИДЕО | Најголем дел од апликантите на повикот на ФИТР се компании кои првпат конкурираат, разговор со Тања Илијевска

Слободен печат

Прва жена шеф на најстарата светска агенција: Галони нова главна и одговорна уредничка на Ројтерс

Слободен печат

Славчо најавува облачно време со дожд и грмежи

Слободен печат

„Слободен печат“ неколку дена по ред е цел на континуирани и добро организирани напади

Слободен печат

ЕУ до крајот на 2021 година добива 200 милиони вакцини „Џонсон & Џонсон”, за кои не е потребна втора доза

Слободен печат

Остави Коментар