Волстрит во подем со отворањето на американската економија

Ескалацијата на тензиите меѓу САД и Кина претставува сериозна закана за рестарт на пазарите. 

Акциите на американските компании покажаа раст на берзите денеска, со надеж за рестарт на економијата после пандемијата. Сепак, инвеститорите покажаа внимателност, во позадина на протестите што ги зафатија САД, но и поради конфликтот меѓу Вашингтон и Пекинг.

Трите главни берзански индекси во САД утрото го почнаа со намалени значења, но кон пладне индексот на Dow Jones порасна за 30.31 поени или 0.12 проценти, до 25 413,42 поени. S&P  порасна за 3.03 поени или 0.10 проценти до 3047,34 поени, a Nasdaq Composite  порасна за 31.53 поени, или 0.33 проценти, до 9521,40.

Од друга страна, протестите предизвикаа трговските марки за широка потрошувачка, Target и Walmart да ги затворат продавниците за време на безредијата, поради грабежите во многу градови. Нивните акции денеска паднаа до 1.9 и 0.9 отсто соодветно.

Акциите на фармецевтските компании пак паднаа за 1.2 отсто. На накои како Gilead Sciences се спуштија и повеќе, откако тестовите покажаа несигурни резултати во примената на лекот ремдесивир кај болните со умерени симптоми на Ковид-19.

Расположението на инвеститорите се смрачи по соопштенијата дека Кина наредила државните компании да запрат со увоз на земјоделски производи од САД, откако Вашингтон објави дека ќе ги укине специјалните односи со Хонг Конг.

Ескалацијата на тензиите меѓу САД и Кина претставува сериозна закана за рестарт на пазарите. 

Прочитајте и...  Канје Вест најави кандидатура за претседателските избори во САД, но не презема никакви активности

Прочитај повеќе

Градоначалничката на Атланта е позитивна на коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Бабовски: До крај на јули може да се аплицира за добивање субвенции за земјоделството по Програма 2020 година

Слободен печат

Британската амбасадорка во Црна Гора запрепастена: Минувач намерно кашлаше во нас

Слободен печат

Заев: Забегуваат политичарите после два мандати, долгото седење во власта направи богови од ДУИ

Слободен печат

Ендрус: Мелбурн повторно под карантин, ситуацијата е покомплицирана од претходно

Слободен печат

ГДУ: Заев, Мицковски и Ахмети да се откажат од пратеничките или премиерските плати и бенефиции

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Забраната за летови меѓу Грција и Србија до 15 јули

Слободен печат

Заев ги најави Еколог, ИКЕА и Блекстон, Мицкоски вети но не ги откри трите големи интернационални инвестиции

Слободен печат

Косово со најголем број на заразени во еден ден: Нови 195 случаи на коронавирус

Слободен печат

Андоновиќ: Хрватската опозиција најголем губитник на изборите (ВИДЕО)

Слободен печат

Ќучук: Договорите со Бугарија и Грција се дел од преговарачката рамка за С. Македонија

Слободен печат

Регистрирани 444 прекршоци за неносење маска

Слободен печат