Волшебен цитрус за спас на кожата

Лимонот заедно со портокалот, мандарината, грејпфрутот, припаѓа во групата на цитрусни овошја кои се познати по прочистувачкото дејство. Лесно е достапен и има разновидни намени. Содржи витамин Ц, витамин Б, рибофлавин, а од минералите калиум, калциум, фосфор, магнезиум.

Сокот од лимон помага при прочистување и хидратација на лицето, како и при отстранување на мозолчиња и чистење на флеки на лицето.
Исечете еден лимон на половина и протријте го по лицето, а потоа исплакнете со ладна вода. Лицето ќе ви биде сјајно и чисто.

Рана од мозолче, црнка или акна може да го уништи изгледот на вашата кожа. Некои истражувања докажале дека киселината во цитроните го изедначува тенот и ги „брише“ лузните. Ставете лимонов сок на парче памук и поминете низ лицето со него.

Прочитајте и...  Тридневна детоксикација - Исчистете го телото од наталожените отрови, а истовремено изгубете и неколку килограми

Комбинирајте три мали лажички маслиново масло со една лажичка лимонов сок за да креирате мешавина која ќе ви ги направи ноктите посветли. Киселината од лимонот помага да се исчистат непотребните слоеви на ноктите, ги прави побели, а маслиновото масло им ја дава потребната хидратација.

Лимоните се одлични за лицето, но и за сувите и тврди лакти. Додајте лимонов сок во сода бикарбона и мешајте додека не добиете смеса како паста. Протријте ја смесата на вашите лакти за да ги исчистите мртвите клетки. На крајот поминете ги со вода и со уште лимонов сок.

Мешавина од вода, лимонов сок, маслиново масло и корен од ѓумбир ја намалува количината на мртвите клетки кои паѓаат од вашиот скалп. Овој микс нанесете го на целиот скалп и оставете го да се исуши пред да го измиете со шампон.

Прочитајте и...  Алергичните да се чуваат од овие билки!

Прочитај повеќе

Тридневна детоксикација – Исчистете го телото од наталожените отрови, а истовремено изгубете и неколку килограми

Слободен печат

Алергичните да се чуваат од овие билки!

Слободен печат

Стопете го стомакот за две недели: Почнувајте го секое утро со оваа напивка!

Васко Спасоски

Не поставувајте сами дијагноза – Еден од најголемите митови за високиот притисок

Слободен печат

Едноставен тест со кој можете да ја проверите состојбата на белите дробови

Слободен печат

Работи кои може да се случат со вашиот организам доколку секој ден пиете чај

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Научниците открија каде се наоѓа најчистиот воздух во светот: Патот до него не е воопшто лесен!

Слободен Печат

Овој напиток за детоксикација ќе ви биде омиленото нешто летово!

Слободен Печат

Сфатете ја сериозно секоја промена во организмот: Ако чувствувате дека ви се менува гласот, веднаш посетете лекар

Слободен печат

Зошто главоболките честопати се придружени со гадење и со проблеми со стомакот?

Слободен печат

Со која брзина страда неактивното тело? По седум дена недвижење, мускулите ја губат формата, по две недели карлицата не е свитлива, зглобовите отекуваат

Слободен печат

Здрава диета: Магнезиум за слабеење и да ги зајакнете коските!

Васко Спасоски