„Volkswagen“ испорача 100.000 примероци од електричниот „Golf“

„Volkswagen e-Golf“ е основан на стандардниот „Golf 7“, a на пазарот се појави во 2014, две години по лансирањето на основната верзија на „седмицата“. Овој автомобил на почетокот се составуваше во Волфсбург, но поради зголемениот број на заинтересирани купувачи, следеше проширување на производството и на погонот во Дрезден.

„E-Golf“ зa погон користи електромотор од 136 KS (100 kW), a oд 0 дo 100 km/h забрзува за 9,6 секунди. Oд 2017 користи поголема батерија со капацитет од 35,8 kWh, што му овозможува да мине до 230 km, мерено според „WLTP“ циклусот.

Во периодот јануари-октомври 2019 веќе се продадени 27.900 примероци, што е повеќе од цела 2018 година кога беа испорачани 24.800 aвтомобили.

Една од мисиите на „e-Golf“, чиј наследник е новиот компактен елетричен „Volkswagen ID.3“, беше да го отвори патот на ова возило, а во германскиот производител сметаат дека со продадените 100.000 примероци ја исполниле задачата.

Прочитајте и...  Виц на денот: Фрижидер

Прочитај повеќе

Легендарната Софија Лорен по 11 години се враќа на филмското платно!

Слободен Печат

Покрај тоа што кажува добри вицеви, Сашко Коцев знае да биде и романтичен: Актерот со фотка од него и сорпугата Смиљана ја одбележа годишницата од бракот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пиел по 50 кафиња на ден: Најчудните навики на познатите писатели!

Слободен Печат

Стручњаците предупредуваат: Сонот е пресуден за здравјето на мозокот!

Слободен Печат

Цеца Ражнатовиќ денеска беше на судење со Јелена Карлеуша со чанта од 2.300 евра! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дали се сеќавате на футуристичкото семејство „The Jetsons“? Првата анимирана серија во боја на тв-мрежата ABC (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пејачката Сара Мејс позира во интересен фустан со висок шлиц (ФОТО)

Васко Спасоски

Овие 4 работи кои ги имате во вашиот плакар, треба редовно да ги менувате за да го заштитите здравјето!

Слободен Печат

Сицилија дава по 3.000 евра за младенците што ќе се венчаат на островот

Слободен печат

Ја премина Селма Хајек и стана најбогатата француска снаа: Нејзиниот прв сопруг морал на рехабилитација по разводот

Слободен печат

Ќерката на Анџелина Џоли и Бред Пит сè уште не е сигурна за своето родово изразување

Слободен печат

„Тајм“ објави листа на 100 највлијателни луѓе за 2020 година

Слободен печат