„Волчицата“ ги растера „вештерките“ од Рим! (ВИДЕО)

Вечерва на „Олимпискиот“ стадион во Рим екипата на Рома со убедлив резултат 5:2 триумфираше против екипата Беневенто во најсилната италијанска лига.

„Вештерките“ први дојдоа во водство уште во петтата минута со голот на Капрари, а израмни „волчицата“ преку новото засилување Педро.

Четири минути подоцна босанскиот интернационалец Џеко ја обезбеди првата предност за римскиот клуб, а непосредно пред паузата мрежата на гостите ја затресе и Мхитарјан, но неговиот погодок беше поништен поради офсајд после прегледаната ВАР снимка.

Во 55 минута Беневенто изведе пенал кој го шутираше Лападула, не беше прецизен, но веднаш се поправи во следниот момент за нов егал на мечот.

Играчите на португалскиот тренер Фонсека го скршија отпорот на противникот со уште три голови во мрежата на Монтипо, а во листата на стрелците се најдоа уште Верету, потоа Џеко по вторпат на дуелот во 77 минута и Перез после асистенцијата на Кристанте.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Маленко: Од денес „П“ од политика нема да има во МОК – верувам во новиот претседател

Во претходните мечеви од неделната програма во Серија А: Болоња-Сасуоло 3:4, Специја-Фиорентина 2:2, Торино-Каљари 2:3. Македонскиот репрезентативец Илија Несторовски иако беше на клупата за резервни играчи не доби шанса во домашната победа на неговиот клуб Удинезе против Парма (3:2).

Поврзани вести

Митревски и Порто ремизираа против Киелце

Слободен печат

Лига на Европа: Наполи без Елмас поуспешен од Сосиедад

Слободен печат

Димитров со пресврт го победи Циципас во Виена

Слободен печат

Меси е како Хари Потер, ќе го фрлам телевизорот кога ќе се пензионира

Слободен печат

Поранешна руска тенисерка преживеала хорор во својот дом: Влегоа пет луѓе и ме врзаа, рацете ме болеа со денови

Слободен печат

Лига на Европа: Црвена Звезда пукна „петарда“, пораз на Тотенхем (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар