Војтех: Најлошото сценарио во Чешка помина

Министерот Војтех рече дека податоците покажуваат дека Чешка го спречи неконтролираното ширење на вирусот и дека најлошото сценарио помина.

Ширењето на епидемијата во Чешка е забавено поради што министерот за здравство Адам Војтех изјави дека е сигурен оти земјата спречила неконтролиран скок на заболени и најави намалување на карантинските мерки.

Во Чешка се регистрирани повеќе од 5.000 случаи на заразени со коронавирус.

Чешкото Министерство за здравство денеска соопшти дека во последните 24 часа во оваа земја се пријавени 195 новозаразени и дека вкупниот број во моментов е 5.017. Претходниот ден, бројот на новозаразени во Чешка беше 235.

Министерот Војтех рече дека податоците покажуваат дека Чешка го спречи неконтролираното ширење на вирусот и дека најлошото сценарио помина.

Чешката Република беше една од првите европски земји што воведе мерки за борба против Ковид-19 кога вирусот почна да се шири низ целиот континент. Таа беше меѓу првите во Европа што прогласи вонредна состојба, ги затвори границите, училиштата, голем број фабрики, повеќето продавници и ресторани и го ограничи движењето на луѓето.

Парламентот на Чешка вчера усвои одлука за продолжување на вонредната состојба до 30 април.

Прочитајте и...  Филипче: Лекарите специјалисти во болниците земаат помеѓу 85 и 170 илјади денари нето плата

Прочитај повеќе

Полицајка од Куманово опомената за своето недолично однесување, возела со нозете кренати на волан

Слободен печат

Зекири: СДСМ сака брзи избори на кои ќе учествуваат сите политички чинители

Слободен печат

Синоличка: Инаетот на мнозинството ќе го сотре и најсовесниот граѓанин

Слободен печат

Нови правила и за капење во базени во Грција и за лежење покрај море, ова е задолжително летово

Слободен печат

Министерство за правда: Истрагата за смртта на Џорџ Флојд е „главен приоритет” (ВИДЕО)

МИА Агенција

Јанушев: СДСМ роковите за избори ги вади од ракав

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Проба за протест“ на партијата на премиерот Курти во Приштина

МИА Агенција

Франција наскоро целосно ќе излезе од мерките на изолација

МИА Агенција

Едуар Филип: Одлуката за отворање на надворешните граници на ЕУ по 15 јуни

МИА Агенција

Бебе позитивно на ковид-19 со специјален лет префрлено на клиника во Швајцарија

Слободен печат

СДСМ: Чулев со невистини се обидува да ја вознемирува јавноста

Слободен печат

Агенција за национална безбедност: Немаме опрема за прислушување, УБК замина во историјата

Слободен печат