Војската на САД тврди дека го убила лидерот на групата Ал Шабаб

САД во одделно соопштение објавија дека убиле петмина припадници на Ал Шабаб во близина на Џилиб. 

Американската војска соопшти денеска дека во воздушните напади во Сомалија убила еден од лидерите на групата Ал Шабаб, која е поврзана со терористичката организација Ал Каеда.

Во соопштението на американската Команда се наведува дека еден од тројцата убиени екстремисти во нападите е Јусуф Џис, еден од основачите на групата Ал Шабаб, која контролира делови во централна и јужна Сомалија и често извршува напади врз Могадишу.

– Иако можевме да ги одложиме нашите акции во Сомалија поради пандемијата на Ковид-19, лидерите на Ал Каеда, Ал Шабаб и Исламска држава објавија дека оваа криза ја гледаат како можност за продолжување на терористичката агенда, поради што продолживме да ги поддржуваме нашите африкански соработници, се додава во соопштението на американскиот командант Стивен Таузенд.

Прочитајте и...  Филипче: Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат

САД во одделно соопштение објавија дека убиле петмина припадници на Ал Шабаб во близина на Џилиб.

Прочитај повеќе

Од среда почнува предвремена исплата на мајската пензија

МИА Агенција

Здравствениот систем во Чиле е пред колапс

МИА Агенција

Филипче: Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат

Горан Наумовски

СДСМ: Владата продолжува со заложбите за поголема помош на граѓаните

Џон Ли: Во Хонгконг се зголемува тероризмот

МИА Агенција

Сименсон: Излезот на САД од СЗО е незамислив

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Зоран Рујак, археолог: И покрај обемните истражувања, постои потреба од доистражување на Цареви кули

МИА Агенција

Хан: Западен Балкан и припаѓа на Европа

МИА Агенција

Првпат ниту еден новозаразен од Ковид-19 во Косово

МИА Агенција

Повторно раст на новозаболени од Ковид-19

МИА Агенција

Полициски час и денеска во државава

МИА Агенција

Сончево со мала облачност, попладне дожд

МИА Агенција