Војската на САД тврди дека го убила лидерот на групата Ал Шабаб

САД во одделно соопштение објавија дека убиле петмина припадници на Ал Шабаб во близина на Џилиб. 

Американската војска соопшти денеска дека во воздушните напади во Сомалија убила еден од лидерите на групата Ал Шабаб, која е поврзана со терористичката организација Ал Каеда.

Во соопштението на американската Команда се наведува дека еден од тројцата убиени екстремисти во нападите е Јусуф Џис, еден од основачите на групата Ал Шабаб, која контролира делови во централна и јужна Сомалија и често извршува напади врз Могадишу.

– Иако можевме да ги одложиме нашите акции во Сомалија поради пандемијата на Ковид-19, лидерите на Ал Каеда, Ал Шабаб и Исламска држава објавија дека оваа криза ја гледаат како можност за продолжување на терористичката агенда, поради што продолживме да ги поддржуваме нашите африкански соработници, се додава во соопштението на американскиот командант Стивен Таузенд.

Прочитајте и...  Папата Франциск до светските политичари: Овозможете вакцината да биде достапна и на најсиромашните

САД во одделно соопштение објавија дека убиле петмина припадници на Ал Шабаб во близина на Џилиб.

Прочитај повеќе

Четири лица починаа од ковид-19, нови 178 лица се заразени

Маријана Митровска

Идентификувани 16 навивачи кои скандираа „мртов шиптар, добар шиптар“, повикани се на рапсит во станица

Рохани: Америка ќе се соочи со сигурен пораз поради својот потег со санкциите кон Иран

Шпанците не сакаат повторно во карантин, им забрануваат и пристап до паркови (ФОТО+ВИДЕО)

Маријана Митровска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Шахпаска не знаат ништо, бројот на заразени деца само расте

Слободен печат

ОЈО со детали за силувањето во Велес, велешанецот бил сосед на жртвата

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гренел и 13 претставници на Вашингтон утре во посета на Приштина

МИА Агенција

Филипче бара анализа за зголемената смртност

Светниколската градинка, каде вработена беше заразена со ковид-19, утре ги отвора вратите за 110 деца

Се апси и старо и младо: Во Минск приведени најмалку десет демонстранти (ФОТО+ВИДЕО)

Маријана Митровска

Шахпаска со ветување: Во 2021 година нов закон за работни односи, стабилен пензиски фонд и раст на минималната плата и пензии

Слободен печат

Излези ако „те чеша“ џебот: Велика Британија воведува казни и до 10.000 фунти за прекршителите на самоизолација

Слободен печат