Војската на Буркина Фасо убила 32 терористи

Војската на Буркина Фасо објави дека убила 32 „терористи” за време на операциите на северот на земјата, подрачје кое сè почесто е цел на џихадистички напади.

Пред околу десетина дена, 38 луѓе загинаа во напад што им се припишува на џихадистите на истокот на таа земја, изведен врз конвој на канадската рударска компанија „Семафо”.

Во петокот воена патрола ги пронашла напаѓачите, и со артилериска акција и неколкучасовни борби ги ликвидирала терористите, соопшти синоќа Војската.

Прочитајте и...  Партиите продолжуваат да ги презентираат изборните понуди на средби со граѓани

Прочитај повеќе

Нов пакет мерки вредни 1,5 милијарди долари за чилеанската средна класа поради Ковид-19

Слободен печат

Франција не ја забранува целосно „Хуавеј” од 5G мрежата, но воведува ограничувања

Слободен печат

ДУИ бара само премиер, Села албанска цела да е?!

Соња Христовска Угриновска

Поради голем број новозаразени со Ковид-19, одложено отворањето на Таџ Махал

Слободен печат

Хјустон и Остин бараат дозвола да наредат луѓето да останат дома поради Ковид-19

Слободен печат

Научници бараат од СЗО да ги промени препораките поради докази за воздушна трансмисија на Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Иранските власти тврдат дека изградиле подземни ракетни градови

Слободен печат

Заев порача дека заврши времето на груевизмот и национализмот, за Мицкоски овие избори се за обелување на образот на нашите предци

Слободен печат

Во континуитет висок број починати и новозаразени од Ковид-19 во земјава

Слободен печат

Променливо облачно со сончеви периоди, попладне нестабилно со појава на град

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Научници бараат од СЗО да ги смени препораките: Коронавирусот се пренесува и преку воздух

Слободен печат