Војната за ДДВ во Грција и споредбата со Шпанија

Фото: Unsplash

Грчките домаќинства трошат повеќе од 20 отсто од својот приход на храна, додека за најсиромашните 20 отсто, оваа бројка надминува 30 отсто. Шпанија одговори на баражот поскапувања со намалување на ДДВ за основните артикли, додека Грција се определи за „кошничка за домаќинства“ и помош за ранливите, анализира Катимерини.

Сириза тврди дека големото зголемување на приходите од ДДВ поради инфлацијата остава простор за намалување на основните прехранбени производи, додека ПАСОК зборува за привремени намалувања за намалување на инфлацијата, трајни во една категорија стоки и борба против даночното затајување.

Нова демократија одговара дека приходите од ДДВ се огромни (13,9 милијарди евра во 2022 година) и секое намалување предизвикува голема фискална дупка, а наместо тоа предлага зголемување на платите.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот