Војната во Сирија не стивнува, 167 мртви во нови борби

Како што информираат извори од Сирија, а пренесуваат светските медиуми во последните 48 часа загинале 167 лица во борби кои се одвиле во сириската зона на примирје.

Џихадистите и бунтовничките групи денеска започнаа нов напад врз владините сили во руралните делови на покраината Хама.

Бунтовниците истрелале десетици ракети, а бомбаш-самоубиец активирал автомобил полн со експлозив во близина на локалните владини сили, соопштија набљудувачите.

Бунтовничкиот контранапад е дел од вжештениот конфликт меѓу двете страни во Хама, која пак е дел од демилитаризираната зона формирана во септември.

Прочитајте и...  Пендаровски изрази сочувство до семејството чии деца загинаа во експлозијата во Романовце

Прочитај повеќе

Трамп: Гренел ќе остане задолжен за дијалогот меѓу Белград и Приштина бидејќи е многу добар во таа работа

Слободен печат

Албанската опозиција го поддржува протестот на Мета

Слободен печат

Убиен лидерот на Ал Каеда во Јемен

Слободен печат

Уапсени се двајца скопјани при заплена на 12 килограми хероин на влез во Црна Гора (ФОТО)

Слободен печат

Мета: Одбраната на Уставниот суд е црвена линија на секој чесен и одговорен Албанец

Слободен печат

Израел убиле Палестинец, по што следела одмазда од 20 ракети

Слободен печат

Остави Коментар

7 − 4 =

Прочитај повеќе

Стапува во сила забраната за увоз и извоз на отпад за согорување меѓу Северна македонија и Бугарија

Слободен печат

СЗС: Вучиќ повторно го потврди неуспехот на својата политика на Косово

Слободен печат

Што претставува „плус, плус“ планот на Ахтисари?

Слободен печат

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат