Војната меѓу Азербејџан и Ерменија продолжува: Над сто жртви на двете страни

Во досегашните речиси тридневни воени дејствија меѓу ерменските и азербејџанските сили околу спорниот регион Нагорно-Карабах, убиени се речиси сто лица, меѓу кои и цивили.

Нагорно-Карабах е отцепена област која се наоѓа во рамките на Азербејџан, но е управувана од етнички Ерменци и е поддржана од матичната држава Ерменија. Со војната од 90-тите години на минатиот век оваа област се одвои од Азербејџан, но не е меѓународно призната.

Локалното раководство соопшти дека досега во борбите, што почнаа во неделата утрината, се убиени 84 нејзини војници, но дека има и цивилни жртви.

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев, од друга страна, изјави дека во неделните ерменски гранатирања биле убиени 10 цивили. Засега нема официјални информации за жртвите меѓу азербејџанските воени сили.

Прочитајте и...  Филипче побара ДСЗИ да извршат вонреден инспекциски надзор во ГОБ „8 Септември“

Ерменското Министерство за одбрана денеска соопшти дека бил запален цивилен автобус во ерменскиот град Варденис, на самата граница со Азербејџан, и далеку од Нагорно Карабах, откако бил погоден од азербејџанско беспилотно летало, но, се чини, дека нема повредени во инцидентот.

Азербејџанското Министерство за одбрана соопшти дека ерменската армија од Варденис го гранатирала азербејџанскиот регион Дашкесан. Ерменија ги негира овие наводи.

После цели 26 години Ерменија и Азербејџан повторно влегоа во војна, што е причината сега да завојуваат?

Нагорно Карабах е закана за регионалниот мир

Поврзани вести

ФОТО: На аеродром во Багдад уапсен генералниот координатор на ИСИС

Илинка Иљоска

Поради штрајк граничниот премин Евзони утре ќе биде затворен за сообраќај

Слободен печат

Мицкоски: Разочаран сум и лут од справувањето на властите со пандемијата

Слободен печат

Битиќи: Владата цели да ги исполни обврките од Зелениот договор 2050 на ЕУ

Слободен печат

Бајден ги номинира Блинкен за државен секретар и Кери за специјален пратеник за климата

И.И.

Германија нема да ги олесни рестриктивните мерки барем уште три недели

Слободен печат

Остави Коментар