ВОЈНА по улиците во Хонг Конг – Полицијата за ПРВ ПАТ искористи вистинска муниција, но и водени топови (ВИДЕО) – Слободен печат
ВестиПланета

ВОЈНА по улиците во Хонг Конг – Полицијата за ПРВ ПАТ искористи вистинска муниција, но и водени топови (ВИДЕО)

Еден полицаец пукал со пиштол за време на денешниот протест во Хонг Конг, што е прва употреба на вистинска муниција од кога почнале собирите во јуни.

На фотографиите можат да се видат и други припадници на полицијата како го држат оружјето вперено во демонстрантите кои држеле шипки.

Ова, исто така е прв протест каде полицијата на улица изнесе водени топови.

Полицијата, за локалните медиуми изјавила дека пукањето било за предупредување на демонстрантите и дека неколку полицајци се одведени во болница.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close