„Воините“ ја добија битката за Западот (ВИДЕО)

Голден стејт вориорс со победата над директниот конкурент Денвер нагетс од 116:102 речиси сигурно го обезбедија првото место во Западната конференција. „Воините“ имаат две победи повеќе од Денвер, но и подобар меѓусебен скор и ќе стартуваат од првата позиција во плејофот. Најзаслужен за победата беше Демаркус Казнс со 28 поени, 13 скокови и 5 асистенции, играјќи го најдобриот натпревар откако дојде во Голден стејт.


Расел Вестбрук во победата на Оклахома сити од 119:103 над ЛА Лејкерс оствари нов трипл-дабл. Вестбрук натпреварот го заврши со 20 поени, 20 скокови и 21 асистенција, станувајќи вториот кошаркар во историјата по Вилт Чембрлен кој остварил трипл-дабл со повеќе од 20 поени, скокови и асистенции.


Резултати:
Голден стејт – Денвер 116:102
Сакраменто – Хјустон 105:130
Сан Антонио – Атланта 117:111
Оклахома сити – ЛА Лејкерс 119:103

Прочитајте и...  Претседателот на ФИФА позитивен на коронавирус

Поврзани вести

Победнички старт на Ѓоковиќ на турнирот во Виена

Слободен печат

Претседателот на ФИФА позитивен на коронавирус

Слободен печат

Објавена листата на најбрзи фудбалери, Мбапе нема конкуренција

Слободен печат

Мурињо во елемент: Во Тотенхем нема место за примадони

Слободен печат

Барселона поради Бартомеу не го донесе Халанд пред три години, го избркал директорот кој договарал трансфер

Слободен печат

За да не загуби 500 милиони долари, сезоната во НБА ќе стартува пред Нова година

Слободен печат

Остави Коментар