Воен хеликоптер со 12 лица исчезна од радарите во Индонезија - Слободен печат

Воен хеликоптер со 12 лица исчезна од радарите во Индонезија

Индонезиски воен хеликоптер со 12 лица денеска исчезна во провинција Папуа, во источниот дел на земјата.

Воениот портпарол на Папуа Мухамед Аиди посочи дека хеликоптерот од руско производство Ми-17 изгубил контакт со контролната кула пет минути по полетувањето од Оксибил, главниот град на планинската област Пенгунунган Бинтанг, до главниот град на провинцијата Џајапути.

Тој додаде дека воениот хеликоптер превезувал војници и залихи за граничниот премин Окбибаб кон Папуа Нова Гвинеја и дека дополнувал гориво во Оксибил пред да исчезне.

Спасувачките тимови го бараат хеликоптерот.

Прочитај повеќе

Владата ги поништи решенијата на Мизрахи за разрешување директори на центрите за социјална работа

Слободен печат

Тачи ќе соработува со Курти за приближување на Косово кон ЕУ и НАТО

Слободен Печат

Косовски медиуми: Авиолинијата Белград – Приштина ја загрозува независноста на Косово

Слободен Печат

Голем пожар во зграда во Загреб (ВИДЕО)

Слободен Печат

Најмалку 23 цивили загинаа во руски воздушен напад во Сирија

Слободен Печат

Расправија во Сенатот за правилата на процесот на импичмент на Трамп

Слободен печат

Остави Коментар

3 × 3 =

Прочитај повеќе

Столтенберг: НАТО мора да ги засили обуките во Ирак за да не се повтори борбата против ИД

Слободен печат

Зголемувањето на платите во јавниот сектор во Шпанија државата ќе ја чини 3,21 милијарди евра

Слободен Печат

Владата обезбеди материјална помош и домување за Атиџе и осумчленото семејство во „Медена земја“

Слободен Печат

Најнова месечна прогноза: Заврши зимата во Европа

Слободен печат

Прв случај на заразен од коронавирусот во САД

Слободен Печат

КЛИМАТСКА КРИЗА: Шпанската влада предложи мерки за борба против климатските промени

Слободен печат