Водич за совршено перење на облека

Неколку корисни совети кои ќе ви овозможат правилно да ја исперете облеката.

За да бидете сигурни дека носите чиста облека, не е доволно само облеката да е испрана. Уште поважно е како сте ја испрале. Па така, не е доволно само да ја поделите светлата и темната облека, никако не ставајте детергент директно на облеката, не користите перална за сушење, а уште помалку да ги мешате чорапите со останатата облека.

Не е доволно да ја издвоите темната од светлата облека

Најнапред извоите ја највалканата облека од онаа со по некоја дамка. Тешките материјали од тексас и полесните материјали. За да не ви обелат фармерките, исперете ги со ладна вода од опачината и исушете ги на ниска температура. Доколку не сакате постелнината да ви се изгужва, исперете го секое парче посебно, наместо сè одеднаш. Што повеќе ги раздвоите алиштата толку посвежи ќе бидат.

Прочитајте и...  Почина „Мама Рамбо“, мајката на Силвестер Сталоне

Не ставајте детергент директно на облеката

Постои правилен и погрешен начин при полнењето на машината за перење. Па така, за најдобра дистрибиција на детергентот низ машината, прво ставете облека, па додадете вода и на крај ставете детергент. Ако користите обелувач, прво вода, па облеката, и на крај го ставате детергентот.

Машина за сушење облека не е препорачлива

Ако имате услови да ја сушите облеката надвор, тогаш тоа е подобра опција од машина за сушење. Не само што ќе заштедите струја и пари,туку е и подобар начин да ги исушите нежните и чувствителни алишта. А, ако веќе користите машина за сушење, немојте да ја полните до крај и да ги пресушувате алиштата. За да не ви се гужваат алиштата кога ќе ги извадите од сушара, закачете ги на жица да ви се исправат.

Прочитајте и...  Виц на денот: Корона

Не ги мешајте чорапите со другата облека

Ако сте уморни од тоа да губите по еден чорап на секое перење, ставете ги прво чорапите во машината, па потоа другата облека. Помали се шансите да се закачат на некое парче облека, поради што често се губат.

Не ги оставајте откопчани копчињата

Отпетланите копчиња можат да ја оштетат целата облека, па дури и да ја изгребат машината одвнатре. Проверете дали се запетлани сите пред да ги ставите на перење.

Направете тест дали облеката пушта боја

Ако се грижите дали новата црвена маица ќе пушти боја, задолжително направете тест пред првото перење. Навлажните еден дел, па протријте бела ткаенина на маицата да видите дали пушта боја. Ако пушта, перете ја посебно. Можете да ставите и стара бела чорапа во пералната да поверите дали маицата пушта боја.

Прочитајте и...  Децата во Кина не знаат што се табла и креда: Погледнете ја напредната технологија во училиштата! (ВИДЕО)

Немојте да ги прескокнувате филтерот и цревото кога ја чистите машината

Испразнете го филтерот после секое перење, бидејќи остануваат конци, ткаенина и може да го запушат каналот, со што рзикикувате да настане пожар. Филтерот исчистете го со детергент и четка за заби, а потоа добро исушете го. Еднаш годишно откачете го цревото од пералната и добро исчистете го.
.

Прочитај повеќе

Поранешното момче на Луна за нејзината свршувачка: Нема потреба да и честитам! (ФОТО)

Васко Спасоски

Децата во Кина не знаат што се табла и креда: Погледнете ја напредната технологија во училиштата! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Македонската естрада е побогата за уште една млада пејачка: Слушнете како пее Лара Иванова! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Убиецот на Џон Ленон јавно ѝ се извини на Јоко Оно: Го направив тоа поради славата!

Слободен Печат

Изгубил на изборите, а бил единствен кандидат: Најневообичаената трка за градоначалник во Италија!

Слободен Печат

Џастин Бибер е среќен човек: Погледнете како изгледа неговата сопруга во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дара Бубамара „грми“ во бикини, па доби интересен коментар: „Ти си кралица, но на Фотошопот“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Дваесет цитати на Лав Николаевич Толстој: Најголемиот романсиер на светската литература!

Слободен Печат

Познатата српска пејачка ги брише тетоважите: Ќе се изненадите која е причината за оваа нејзина одлука! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дејвид Бекам беше модна катастрофа на ревијата на својата сопруга: Викторија ги доби сите пофалби! (ФОТО)

Слободен Печат

Ова е најкористената работа во вашата кујна која е идеална за развој на бактерии: Погледнете како на природен начин да ја исчистите!

Слободен Печат

Песната со која Брајан Адамс го освои светот: Дванаесет седмици беше број еден на листите! (ВИДЕО)

Слободен Печат