ВО ЖИВО: Следење на ураганот Сали кој стигна до Алабама, се закануваат катастрофални поплави

Ветровите се забрзаа и дуваат со брзина од 165 километри на час, што може да предизвика големи штети.

Ураганот Сали денеска го погоди брегот на Алабама во Мексиканскиот Залив како ураган од втора категорија, откако ветровите се засилија во текот на ноќта.

Ветровите се забрзаа и дуваат со брзина од 165 километри на час, што може да предизвика големи штети.

Ураганот исто така претставува закана од „катастрофални и опасни по живот” поплави долж делови на северо-централното крајбрежје на Заливот, соопшти Националниот центар за урагани.

НХЦ претходно објави дека ураганот може да предизвика повеќе од 60 сантиметри дожд во некои области додека се движи кон внатрешноста.

Ураганот Сали го погоди копното во Голф Шорс, Алабама и се движеше кон границата на Алабама и Флорида со брзина од 5 километри на час. Ветрови и дождови ќе има од Мисисипи до Флорида Панхандл, соопшти НХЦ.

Прочитајте и...  Централно одбележување на Европските денови на културното наследство
Ураганот Сали на пристаништето Алабама, САД, 15 септември 2020 година/ Фото: EPA-EFE/DAN ANDERSON

Официјални лица од целиот југ ги повикаа жителите на долните области да се засолнат од ветровите и дождовите. Но, за некои, бавното пристигнување на ураганот Сали ги оживеа сеќавањата од детството за минатите бури кога од прва рака беа сведоци на моќта на природата.

Штетата предизвикана од ураганот Сали се очекува да достигне меѓу две и три милијарди долари, изјави Чак Вотсон од истражувачкиот центар Енки, кој ги следи тропските бури и ги предвидува трошоците од нивната штета.

Блокирани патишта поради опасноста од ураганот Сали кој пристигна во Алабама/ Фото: EPA-EFE/DAN ANDERSON

Таа проценка може да се зголеми доколку има пообилни врнежи од дожд, рече Вотсон.

Пристаништата, училиштата и бизнисите беа затворени долж крајбрежјето кога ураганот ја погоди областа. Како што бурата се движеше на исток, пристаништата покрај реката Мисисипи денеска повторно се отворија за патување. 

Прочитајте и...  Азербејџански воен хеликоптер се урна во Иран

Прочитај повеќе

Анти-ковид вакцината на „Модерна” нема да биде достапна до претседателските избори во САД

Слободен печат

Заев на 8 октомври на средба со Столтенберг во седиштето на НАТО

Слободен печат

Полскиот министер за здравство со предупредување до нацијата: Можна е ескалација на пандемијата

Слободен печат

Рот со порака до Димитров: Ги исполнивте условите, преговорите треба да почнат што побргу

Слободен печат

Црна Гора: Почна новата учебна година под посебни епидемиолошки мерки

Слободен печат

Роденденско изненадување во Берлин: Михаел Рот го пречека Димитров со торта и свеќичка (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Решение на Општина Центар: Рок од три дена за отстранување на челичната конструкција пред гостилницата „Аманет”

Слободен печат

Нема закон за вонредна состојба, затоа има разногласие околу уредбите

Весна Тодоровска

ВМРО-ДПМНЕ на мисла да иницира постапка за импичмент на претседателот Пендаровски

Слободен печат

Песков во име на Путин: Тврдењата на Навални се навредливи и неприфатливи

Слободен печат

Иран на секои 23 секунди пријавува нов случај на коронавирус

Слободен печат

И стар автомобил не може да се купи без кредит

Весна Дамчевска