-6.1 C
Скопје

ВО ЖИВО: Скептиците кои не веруваат во коронавирусот демонстрираат во Лондон

 „Правилото за шест“ важи за луѓе во нивните приватни домови, во затворени простории и на отворено, како пабови, ресторани и други надворешни простории.

Скептиците кои не веруваат во коронавирусот демонстрираат против наметнатите нови мерки од Владата, денеска, 19 септември во Лондон.

Организаторите на настанот велат дека не се согласуваат со мерките за социјално дистанцирање, задолжителната употреба на заштитни маски, задолжителната вакцинација, употребата на системи за следење и 5G сигналот, меѓу другото.

Демонстранти и полиција во Лондон, 19.09.2020/ Фото: EPA-EFE/NEIL HALL

Велика Британија забележа огромен пораст на нови инфекции во последните денови, принудувајќи ја владата да забрани социјални собири на повеќе од шест лица во Англија, Шкотска и Велс.

 „Правилото за шест“ важи за луѓе во нивните приватни домови, во затворени простории и на отворено, како пабови, ресторани и други надворешни простории.

На лицата кои не ги почитуваат мерките се изрекуваат казни од 100 до 3200 фунти.

Прочитајте и...  „Си-Ен-Би-Си“: Претставничкиот дом на САД ќе направи детална анализа на безбедносните пропусти при упадот во „Капитол“

Поврзани вести

Лавина во Русија: Властите стравуваат дека се затрупани 12 лица

Слободен печат

Почина хрватскиот амбасадор во Франција

Слободен печат

„Децата останаа сираци, без мајка, баба и дедо“: Погребани жртвите и убиецот од трагичниот настан во селото Расно

Слободен печат

Истражување: Јужноафриканската варијанта на коронавирус полесно се пренесува

Слободен печат

Портпаролот на Џонсон: Навални веднаш да биде ослободен

Слободен печат

Царовска: Нудиме реформа која се фокусира на знаењата на децата, интеграцијата не значи намалување на часовите

Слободен печат

Остави Коментар