(ВИДЕО) Почна Маршот за правдата

Толпата ќе почне да чекори од македонскиот Парламент, па се до комплексот судови, што претставува симболика за правни разрешници и крај на криминалните дејствија во нашата држава.

Во моментов пред Собранието на нашата држава толпа луѓе се собрани со намера да земат учество во маршот „Чекориме за правдата“.

Толпата ќе почне да чекори од македонскиот Парламент, па се до комплексот судови, што претставува симболика за правни разрешници и крај на криминалните дејствија во нашата држава.

Овој марш синоќа го најави лидерот на владејачката партија СДСМ, Зоран Заев, а уследи откако вчера попладне пратениците го изгласаа Законот за Јавно обвинителство, како и законот за Совет на јавни обвинители.

Пратениците од владејачката СДСМ се излезени на маршот, меѓу нив може да се забележат, Јован Митрески, координаторот на пратеничката група на СДСМ и коалицијата, Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ, Снежана Калеска –Ванчева, пратеничка и координаторка на Форумот на Жени на СДСМ, раководството од Агенцијата за млади и спорт, односно директорот, Дарко Каевски, Мухамед Зекири, потпретседател на СДСМ и пратеник во Собранието на Република Македонија, генералниот секретар Љупчо Николовски, како и лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Прочитајте и...  Да се запрат лажните информации за Ковид-19 на интернет, предлагаат експертите

 

 

Прочитај повеќе

Ангеловска: Буџетот е крвотокот на државата кој го овозможува нејзиното функционирање

Слободен печат

Најнови податоци за состојбата со Ковид-19 во светот до 20 часот

МИА Агенција

Србија: Од сабота во 13 часот до понеделник во 05 забрана за движење во цела Србија

МИА Агенција

Заев: Подобро се справуваме од многу други поразвиени земји

Слободен печат

Цената на нафтата се зголеми по твитот на Трамп

МИА Агенција

Заев: Државата финансира 70 отсто од вкупните давачки на компаниите за плата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Воената команда на НАТО во Европа се вклучува во напорите за спречување на Ковид-19

МИА Агенција

Агресивен маж удри стјуардеса по лице: Погледнете како патник се изживуваше во авион (ВИДЕО)

Слободен печат

Поради коронавирусот радикални исламисти нападнаа лекари со камења, полицијата едвај ги спаси (ВИДЕО)

Слободен печат.

Штипскиот адвокат Мицевски одби да ги брани насилниците: Ќе помогнам, но на девојчето!

Слободен печат

Северна Кореја тврди дека нема заразени, но бара помош за борба со коронавирусот

Слободен печат

Најстроги казни за оние кои нема да ја почитуваат забраната за движење во Словенија

Слободен печат