3.4 C
Скопје

Во здружена полициска акција во Централна Америка уапсени над 700 криминалци

 Полициите на Салвадор, Гватемала и Хондурас, со помош на американските безбедносни служби, уапсија повеќе од 700 членови на меѓународни криминални организации, главно членови на двата најмоќни нарко картели во Централна Америка:  „МС-13″ и „18-та улица”, соопшти американското Министерство за правда.

-Министерството за правда на САД и нашите полициски партнери од Централна Америка се посветени на продолжување на соработката во лоцирање и апсење на членовите на криминалните кланови и нивни соработници, кои се занимаваат со прекугранични криминални активности”, изјави американскиот државен обвинител (министер за правда), Вилијам Бар, пренесен од британските медиуми.

Врвен приритет на сегашниот американски претседател, Донад Трамп, беше справувањето со прекугранична мрежа за нелегална трговија со луѓе.

Неколкуте стотини членови на криминални кланови се уапсени под обвинение за тероризам, убиство, изнуда, киднапирање, перење пари, криумчарење и трговија со луѓе.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Пред една година Вухан беше во најстрогиот карантин во светот: Вака изгледа денес

Поврзани вести

Израел собори дрон од Либан

Слободен печат

Симболична забрана на нуклеарни арсенали, без велесилите со атомски бомби

Митко Билјаноски

Руски научник открива: Еве колку време после вакцинацијата е потребно да се развие имунитет

Слободен печат

Бајден одамна го подготвуваше теренот: Преговарал со американски непријател додека траел мандатот на Трамп

Слободен печат

Моди: Индија целосно се потпира на своите резерви на вакцини

Слободен печат

„Би можеле да дојдеме таму среде ноќ, одеднаш“: Ердоган најави анти-терористичка акција во северен Ирак

Слободен печат

Остави Коментар