Во возило „мицубиши“ пронајдени 10 мигранти, од кои едно дете

Министерството за внатрешни работи информира дека синоќа на 25.08.2020 околу 21.20 часот на ул.„11-ти Октомври“ во Куманово, полициски службеници од СВР Куманово запреле патничко возило „мицубиши“ со бугарски регистарски ознаки, управувано од Н.К.(36) од Велес.

При преглед во возилото биле пронајдени 10 лица мигранти од кои шест од Сирија и четири од Ирак (едно дете).

Н.К. бил приведен во СВР Куманово, а мигрантите се пренесени во Транзитен центар во Табановце.

По целосно документирање, против Н.К. ќе биде поднесена соодветна пријава.

Видео на денот