Во воздушните напади за викендот во Јемен загинаа 35 лица

Најмалку 35 луѓе, меѓу кои 26 деца и шест жени загинаа во Јемен за време на викендот во воздушните напади на коалицијата предводена од Саудиска Арабија, тврди бунтовничката група Хути.

При нападот погодени се куќи на цивили и повредени се 23 лица, од кои 18 деца и жени.

Бунтовниците тврдат дека при саботните напади извршени во северната провинција Ал Џаф, нивните борци собориле авион на коалициските сили.

Меѓународната коалиција соопшти дека пред два дена воен авион Торнадо на Саудиска Арабија се урна во провинцијата Ал Џаф за време на мисија за поддршка на армијата на Јемен.

Борбите во Јемен траат од 2014 година откако Хутите, кои имаат поддршка од Иран, ја соборија владата на претседателот Абд-Рабу Мансур Хади и го зазедоа главниот град Сана и северниот дел од Јемен. Хутите се речиси 30 проценти од населението на Јемен. Додека во 2015 година интервенираше коалиција предводена од Саудиска Арабија, која се обидува да го врати на власт Хади.

Прочитајте и...  Снегот го покри Скопје: Главниот град денеска личеше како од бајките (ГАЛЕРИЈА)

Според податоци на Обединети нации, поради судирите во Јемен околу 3,3 милиони луѓе се раселени, а 24,1 милиони лица односно на две-третини од населението им е потребна хуманитарна помош. Тоа е една од најголемите хуманитарни кризи во светот.

Прочитај повеќе

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус

Апел до германските државјани да не патуваат за време на велигденските празници

МИА Агенција

ССНМ и ЗНМ: Отпуштање новинари не смее да биде прва мерка за справување со кризата

Слободен печат

Европскиот парламент ја понуди својата зграда за болница

МИА Агенција

Кој ќе ги прекрши мерките за изолација во Франција, ќе работи општествено корисна работа во болница!

Слободен печат

Бритиш Американ Тобако развива вакцина против Ковид-19, производство веќе од јуни

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Коронавирусот се шири во словенечките домови за стари лица, свикан кризен состанок

МИА Агенција

Путин работи со полна пареа но преку видео врска: Негови соработници секој ден ги тестираат од коронавирус

Слободен печат

Турција го зголеми узовот на американски течен природен гас

Слободен печат

Хачинсон: Работеа цели 20 години да станат членка на НАТО, и посакуваме добредојде на Северна Македонија

Слободен печат

Закотвен брод на атинското пристаниште Пиреас со 20 лица заразени со коронавирус

Слободен печат

Белгијка (90) одбила респиратор па починала: Чувајте го за некој помлад, јас имав добар живот

Слободен печат