Во воздушен напад врз пункт за набљудување во Идлиб загинаа 13 турски војници

Најмалку 13 турски војници загинаа при воздушен напад врз набљудувачки пункт во сириската провинција Идлиб, изјави неименувам претставник на турската армија.

При нападот врз набљудувачкиот пункт во селото Кансафра повредени се неколку турски војници.

Ситуацијата во покраината Идлиб се влоши кон крајот на јануари кога сириската армија покрена офанзива против екстремистите, кои го прекршија примирјето.

Москва повеќе пати изрази поддршка на антитерористичките акции, додека Анкара тврди дека сириската армија го прекрши мировниот договор од Сочи.

Прочитајте и...  Курц: Да дадеме се од себе Австрија да избегне ситуација како што се случи во многу европски земји

Прочитај повеќе

Втор викенд со полициски час, празни улици низ Скопје (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Располагаме со 4.500 тестови, очекуваме донација од 20.000 китови за тестирање

Слободен печат

Бојаџиев: Инфективното одделение и дежурниот лекар ги запазиле процедурите за коронавирус кај 78-годишниот велешанец

Слободен печат

Спасовски: Ова е и повик до сите наши граѓани – Како никогаш досега е потребна помошта од нас за сите здравствени работници

Слободен печат

Руската помош за Италија не е квалитетна?

Корона криза во доба на роботи: „Каде тргнавте госпоѓо? Лична карта, ве молам!”

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Унгарија подготвува 27 милијарди евра за живнување на економијата

Слободен печат

Во Швајцарија од Ковид-19 починаа 540 лица, во Холандија бројката се искачи на 1.651

Бојана Нојиќ

Внуката на сенаторот Роберт Кенеди и нејзиниот син исчезнаа во водите на Заливот Чесапик

Бојана Нојиќ

Бремената свршеница на Борис Џонсон имала симптоми на Ковид-19

Слободен печат

Охриѓанката Нацева донира маски, ракавици и дезинфекциски средства за полицајците

Слободен печат

Погледнете како изгледа пазарот во Неапол среде пандемија на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат